Tarihçe

“Çocuk Allerji ve Astım Akademisi” Derneği 1996 yılında “Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Derneği” ismiyle İstanbul’da kurulmuştur.

Derneğimiz, kurulduğu tarihten itibaren Çocuklarda görülen allerjik hastalıklar konusunda çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur.

2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012 yıllarında Çocuk Allerji ve Solunum Yolu Hastalıkları konusunda 7 kez Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde (İstanbul (4 kez), İzmir, Adana, Eskişehir) kongreler yapmıştır. Bu kongreler ortalama 300-400 kişilik hekim katılımı ile gerçekleşmiştir.

Yine kuruluşundan itibaren geçen 16 yıl süresince Çocuk Allerji ve Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları ile ilgili olarak hekimlere yönelik çeşitli konuların tartışıldığı (Bronşial Astım, Hışıltılı bebekler – Wheezy infant, Besin Allerjileri, İlaç Allerjileri, Allerjik Rinit, Atopik Dermatit, Ürtiker Angioödem, Allerjik Hastalıklarda İmmünoterapi, Anafilaksiye yaklaşım, gibi) Türkiyenin çeşitli şehirlerinde (Edirne, Bursa, Kocaeli, İstanbul, İzmir, Denizli, Gaziantep, Antakya gibi) çok sayıda sempozyum yapılmıştır.

1999 yılında dernek üyelerinin ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin Çocuk Allerji Bilim Dallarında görevli olan Öğretim Üyelerinin (İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Edirne Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi) katıldığı geniş bir grupla hekimlere yönelik “Ulusal Astım Tanı ve Tedavi Uzlaşı Raporu” ve ayrıca hastalara yönelik  “Alerjik astımlı çocuklar aile bilgi kılavuzu” yayınlanmıştır.

Derneğimiz kurulduğu 1996 yılından itibaren her yıl yaz aylarında İznik ilçesinde astımlı çocukların katıldığı “Astımlı Çocuklar Yaz Kampı”nı organize etmektedir. Dernek üyesi öğretim üyelerinin sorumluluğunda yapılan bu kamplara 80 kadar astımlı çocuk katılmakta ve bir hafta süreyle yüzme, tenis, basketbol, voleybol gibi aktivitelerin yanında, hergün yapılan derslerde astımla ilgili bilgiler verilmektedir. Ailelerin alınmadığı bu kamplarda astım konusunda eğitilen ve spor yaptırılan astımlı çocuklara hastalıklarını kontrol altına alma becerileri kazandırılmaktadır.

Çalışmalarının tüm Türkiye’ye yayıldığı “Çocuk Allerji ve Astım Derneği”miz halen Türkiye’de “Çocuk Allerji” konusunda faaliyet gösteren tek dernektir. Toplam üye sayımız 148 olup, bu üyelerin 103 tanesi Çocuk Allerji Uzmanıdır.

Derneğimizin başkanı halen Türkiye’de çocuk allerji bilim dalının gelişmesinde önemli çalışmaları olan Prof.Dr.Ülker Öneş’tir.

Derneğimizin Yönetim kurulu 9 kişiden oluşmakta olup 3 üye İstanbul Tıp Fakültesi’nde, 1 üye İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 1 üye İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde, 1 üye İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 1 üye Edirne Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 1 üye Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır, 1 üyemiz ise serbest çalışan çocuk allerji uzmanlarını temsilen yönetim kurulumuzda bulunmaktadır.

Derneğimizin tüzüğü gereğince başkanlık 2 yıl süreyle bir dönem yapılır.